RSP-200-13.5 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1866-4241-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RSP-200-13.5 |
Description | AC/DC CONVERTER 13.5V 201W |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Enclosed AC DC Converters 1 Output 13.5V 88 ~ 264 VAC, 124 ~ 370 VDC Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RSP-200-13.5 Models |
Category | Applications ITE (Commercial) |
Mfr | Voltage - Isolation 3 kV |
Series | Efficiency 89% |
Packaging Box | Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating) |
Part Status Active | Features Adjustable Output, PFC, Universal Input |
Type Enclosed | Mounting Type Chassis Mount |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 8.46" L x 4.53" W x 1.18" H (215.0mm x 115.0mm x 30.0mm) |
Voltage - Input 88 ~ 264 VAC, 124 ~ 370 VDC | Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, TUV |
Voltage - Output 1 13.5V | Minimum Load Required No |
Current - Output 1 14.9 A | Base Product Number |