UMP-400-24
DigiKey Part Number
1866-5638-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMP-400-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 401W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
88.5%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
9.84" L x 3.50" W x 1.46" H (250.0mm x 89.0mm x 37.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
16.7 A