XDR-75E-36
DigiKey Part Number
1866-XDR-75E-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XDR-75E-36
Description
O/P +36V 2.1A
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 36V 2.1A
Category
Current - Output (Max)
2.1A
Power (Watts)
76W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
91%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.56" L x 1.18" W (116.0mm x 30.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
DC Voltage - Input (Max)
370V
Voltage - Output 1
36V