XTR-240-12LA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 2
Datasheet
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 15A
XTR-240-12LA
DigiKey Part Number
1866-XTR-240-12LA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XTR-240-12LA
Description
O/P +12V16.7A
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
15A
Power (Watts)
180W
Series
Voltage - Isolation
4.87 kV
Efficiency
92%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features
PFC, Remote On/Off, Universal Input
AC Voltage - Input
320 ~ 600 VAC (3 Phase)
Size / Dimension
4.92" L x 1.89" W (125.0mm x 48.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
450V
DC Voltage - Input (Max)
800V
Voltage - Output 1
12V