G4020M24B-RSR-EM
DigiKey Part Number
1570-1228-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G4020M24B-RSR-EM
Description
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 9.0 CFM (0.252m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Mfr
Noise
26.0dB(A)
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Weight
0.062 lb (28.12 g)
Width
20.00mm
Current Rating (Amps)
0.065A
Air Flow
9.0 CFM (0.252m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.150 in H2O (37.3 Pa)