MR4028W12B1+6-RSR
MR4028W12B1+6-RSR
MR4028W12B1+6-RSR
DigiKey Part Number
1570-MR4028W12B1+6-RSR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MR4028W12B1+6-RSR
Description
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 32.6 CFM (0.913m³/min) 4 Wire Leads
Category
Noise
65.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
19.2 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Current Rating (Amps)
1.60A
Width
28.00mm
Voltage Range
8 ~ 14VDC
Air Flow
32.6 CFM (0.913m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
3.650 in H2O (909.2 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 30°C