25LC256T-E/SN
DigiKey Part Number
25LC256T-E/SNTR-ND - Tape & Reel (TR)
25LC256T-E/SNCT-ND - Cut Tape (CT)
25LC256T-E/SNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25LC256T-E/SN
Description
IC EEPROM 256KBIT SPI 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EEPROM Memory IC 256Kbit SPI 10 MHz 8-SOIC
EDA/CAD Models
25LC256T-E/SN Models
Clock Frequency
10 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)