ATTINY85-20MUR
DigiKey Part Number
ATTINY85-20MURTR-ND - Tape & Reel (TR)
ATTINY85-20MURCT-ND - Cut Tape (CT)
ATTINY85-20MURDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATTINY85-20MUR
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (4K x 16) FLASH 20-QFN-EP (4x4)
EDA/CAD Models
ATTINY85-20MUR Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 4x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz