DSPIC30F2010-20E/SO
DigiKey Part Number
DSPIC30F2010-20E/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC30F2010-20E/SO
Description
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 28SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 12KB (4K x 24) FLASH 28-SOIC
EDA/CAD Models
DSPIC30F2010-20E/SO Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 6x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)