DSPIC30F4012-30I/SP
DigiKey Part Number
DSPIC30F401230ISP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC30F4012-30I/SP
Description
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 48KB (16K x 24) FLASH 28-SPDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSPIC30F4012-30I/SP Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
1K x 8
Packaging
Tube
RAM Size
2K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 6x10b
Core Processor
dsPIC
Oscillator Type
Internal
Core Size
16-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
30 MIPs
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
CANbus, I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SPDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)