LM2575-3.3WU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 123
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 1 582
Datasheet
In Stock: 682
In Stock: 5 485
In Stock: 385
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
LM2575-3.3WU
DigiKey Part Number
LM2575-3.3WU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2575-3.3WU
Description
IC REG BUCK 3.3V 1A TO263-5
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM2575-3.3WU Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tube
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
52kHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
TO-263-5
Voltage - Input (Min)
4V