MCP1501T-10E/CHY
DigiKey Part Number
MCP1501T-10E/CHYTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCP1501T-10E/CHYCT-ND - Cut Tape (CT)
MCP1501T-10E/CHYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP1501T-10E/CHY
Description
IC VREF SERIES 1.024V SOT23-6
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 1.024V V ±0.1% 20 mA SOT-23-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCP1501T-10E/CHY Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
14µVrms
Manufacturer
Microchip Technology
Noise - 10Hz to 10kHz
27µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Input
1.65V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.024V
Package / Case
SOT-23-6
Current - Output
20 mA
Supplier Device Package
SOT-23-6
Tolerance
±0.1%
Base Product Number
Temperature Coefficient
50ppm/°C