MIC2005-1.2YM6-TR
DigiKey Part Number
576-2589-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-2589-1-ND - Cut Tape (CT)
576-2589-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC2005-1.2YM6-TR
Description
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOT23-6
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 P-Channel 1.2A SOT-23-6
EDA/CAD Models
MIC2005-1.2YM6-TR Models
Current - Output (Max)
1.2A
Rds On (Typ)
70mOhm
Features
Slew Rate Controlled
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
SOT-23-6
Voltage - Load
2.5V ~ 5.5V