PIC16F13145-I/P
DigiKey Part Number
150-PIC16F13145-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F13145-I/P
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (14K x 8) FLASH 20-PDIP
EDA/CAD Models
PIC16F13145-I/P Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
1K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 22x10b SAR; D/A 1x8b
Core Processor
PIC
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
20-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)