PIC16F1507-I/SO
DigiKey Part Number
PIC16F1507-I/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1507-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 20-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F1507-I/SO Models
RAM Size
128 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 12x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz
Supplier Device Package
20-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)