PIC16F15244-I/SO
DigiKey Part Number
150-PIC16F15244-I/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F15244-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SOIC
RAM Size
512 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 12/2x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz
Supplier Device Package
20-SOIC
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)