PIC16F628A-I/ML
DigiKey Part Number
PIC16F628A-I/ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F628A-I/ML
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-QFN (6x6)
EDA/CAD Models
PIC16F628A-I/ML Models
Series
EEPROM Size
RAM Size
224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz