PIC24FJ128GB202-I/SO
DigiKey Part Number
PIC24FJ128GB202-I/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ128GB202-I/SO
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (43K x 24) FLASH 28-SOIC
EDA/CAD Models
PIC24FJ128GB202-I/SO Models
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 9x10b/12b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz
Supplier Device Package
28-SOIC
Connectivity
I2C, IrDA, LINbus, SmartCard, SPI, UART/USART
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)