PIC24FJ512GU405-I/PT
DigiKey Part Number
150-PIC24FJ512GU405-I/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ512GU405-I/PT
Description
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 48TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 512KB (512K x 8) FLASH 48-TQFP (7x7)
EDA/CAD Models
PIC24FJ512GU405-I/PT Models
RAM Size
32K x 8
Series
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Packaging
Tray
Data Converters
A/D 24x10b/12b
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Processor
PIC
Grade
Automotive
Core Size
16-Bit
Qualification
AEC-Q100
Speed
32MHz