SMDB12C/TR7
DigiKey Part Number
150-SMDB12C/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
150-SMDB12C/TR7CT-ND - Cut Tape (CT)
150-SMDB12C/TR7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDB12C/TR7
Description
TVS DIODE 12VWM 19VC 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 8-SOIC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Series
Power Line Protection
No
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
95pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
4
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19V