TC1185-3.3VCT713
DigiKey Part Number
TC11853.3VCT713TR-ND - Tape & Reel (TR)
TC11853.3VCT713CT-ND - Cut Tape (CT)
TC11853.3VCT713DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC1185-3.3VCT713
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
TC1185-3.3VCT713 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Digi-Reel®
PSRR
64dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 150mA