TC1264-3.3VEBTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 50
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 3 381
Datasheet
Texas Instruments
In Stock: 992
Texas Instruments
In Stock: 0
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA DDPAK-3
3 DDPak
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
TC1264-3.3VEBTR
DigiKey Part Number
TC1264-3.3VEBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC1264-3.3VEBTR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 800MA DDPAK-3
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TC1264-3.3VEBTR Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
64dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
DDPAK-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 800mA