MPL-AL6060-8R2
DigiKey Part Number
1589-MPL-AL6060-8R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AL6060-8R2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AL6060-8R2
Description
FIXED IND 8.2UH 8A 19 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 µH Unshielded Molded Inductor 8 A 19mOhm 2-SMD
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
19mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Molded
Package / Case
2-SMD
Inductance
Size / Dimension
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Current - Saturation (Isat)
7A