MPL-AY1265-8R2
DigiKey Part Number
1589-MPL-AY1265-8R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AY1265-8R2CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-AY1265-8R2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AY1265-8R2
Description
FIXED IND 8.2UH 11.5A 12.5 MOHM
Detailed Description
8.2 µH Unshielded Molded Inductor 11.5 A 12.5mOhm 2-SMD, J-Lead
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
12.5mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Surface Mount
Type
Molded
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Inductance
Size / Dimension
0.531" L x 0.496" W (13.50mm x 12.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
18A