MPQ8632GL-10-P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Monolithic Power Systems Inc.
In Stock: 76
Datasheet
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.611V 1 Output 10A 13-VFQFN
MPQ8632GL-10-P
DigiKey Part Number
MPQ8632GL-10-P-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPQ8632GL-10-P
Description
IC REG BUCK ADJ 10A 13QFN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
13V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Not For New Designs
Frequency - Switching
200kHz ~ 1MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
13-QFN (3x4)
Voltage - Input (Min)
2.5V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
18V