MGJ2D121802SC
DigiKey Part Number
811-MGJ2D121802SC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGJ2D121802SC
Description
DC DC CONVERTER 18V -2.5V 1.6W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 18V -2.5V 80mA, 80mA 10.8V - 13.2V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MGJ2D121802SC Models
Category
Current - Output (Max)
80mA, 80mA
Mfr
Power (Watts)
1.6 W
Series
Voltage - Isolation
5.2 kV
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
80%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
10.8V
Package / Case
7-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
13.2V
Size / Dimension
0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)