NHD-2.4-240320CF-CSXN#-FT
DigiKey Part Number
NHD-2.4-240320CF-CSXN#-FT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-2.4-240320CF-CSXN#-FT
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.4"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 8-Bit/16-Bit (RGB) 2.4" (60.96mm) 240 x 320
Category
Viewing Area
38.32mm W x 50.26mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED - White
Packaging
Bulk
Dot Pixels
240 x 320
Part Status
Active
Interface
Parallel, 8-Bit/16-Bit (RGB)
Display Type
TFT - Color
Controller Type
ST7789Vi
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Resistive
Dot Pitch
0.15mm W x 0.15mm H
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)