BUK661R9-40C,118 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BUK661R9-40C,118 |
Description | MOSFET N-CH 40V 120A D2PAK |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 40 V 120A (Tc) 306W (Tc) Surface Mount D2PAK |
Datasheet | Datasheet |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 260 nC @ 10 V |
Mfr | Vgs (Max) ±16V |
Series | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 15100 pF @ 25 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Power Dissipation (Max) 306W (Tc) |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
FET Type | Grade Automotive |
Technology | Qualification AEC-Q101 |
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package D2PAK |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.9mOhm @ 25A, 10V | Base Product Number |
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 1mA |