BUK661R9-40C,118
DigiKey Part Number
1727-5518-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-5518-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK661R9-40C,118
Description
MOSFET N-CH 40V 120A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 120A (Tc) 306W (Tc) Surface Mount D2PAK
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
260 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±16V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
15100 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Power Dissipation (Max)
306W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
D2PAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.9mOhm @ 25A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.8V @ 1mA