BUK9M8R5-40HX | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BUK9M8R5-40HX |
Description | MOSFET N-CH 40V 40A LFPAK33 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 40 V 40A (Tc) 59W (Tc) Surface Mount LFPAK33 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BUK9M8R5-40HX Models |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28 nC @ 10 V |
Mfr | Vgs (Max) ±16V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1800 pF @ 25 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 59W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology | Grade Automotive |
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V | Qualification AEC-Q101 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Mounting Type Surface Mount |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Supplier Device Package LFPAK33 |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.5mOhm @ 15A, 10V | Package / Case |
Vgs(th) (Max) @ Id 2.15V @ 1mA | Base Product Number |