BZB784-C5V1,115
DigiKey Part Number
1727-2088-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-2088-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-2088-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZB784-C5V1,115
Description
DIODE ZENER ARRAY 5.1V SOT-323
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 5.1 V 180 mW ±5% SOT-323
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Configuration
1 Pair Common Anode
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
5.1 V
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
SC-70, SOT-323
Power - Max
180 mW
Supplier Device Package
SOT-323
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms