BZB84-C5V1,215
DigiKey Part Number
1727-2642-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-2642-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-2642-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZB84-C5V1,215
Description
DIODE ZENER ARRAY 5.1V TO-236AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 5.1 V 300 mW ±5% TO-236AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZB84-C5V1,215 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Configuration
1 Pair Common Anode
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
5.1 V
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Supplier Device Package
TO-236AB
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms