BZX585-C3V9,115
DigiKey Part Number
1727-1657-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1657-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1657-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX585-C3V9,115
Description
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.9 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-523
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V