Image for GANE350-650FBAZ is not available
GANE350-650FBAZ
DigiKey Part Number
1727-GANE350-650FBAZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-GANE350-650FBAZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-GANE350-650FBAZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GANE350-650FBAZ
Description
GANE350-650FBA/SOT8075/DFN5060
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 6A (Tc) 65W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank DFN5060-5
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 6.6mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1.5 nC @ 6 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+7V, -1.4V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
50 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
65W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DFN5060-5
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
350mOhm @ 2.2A, 6V