NCA9555BY-Q100HP
DigiKey Part Number
1727-NCA9555BY-Q100HPTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-NCA9555BY-Q100HPCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-NCA9555BY-Q100HPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCA9555BY-Q100HP
Description
I2C
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
I/O Expander 16 I2C, SMBus 400 kHz 24-HWQFN (4x4)
Category
Current - Output Source/Sink
10mA, 25mA
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Clock Frequency
400 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C