PDZ15BGWX
DigiKey Part Number
1727-7703-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7703-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7703-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDZ15BGWX
Description
DIODE ZENER 15V 365MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 15 V 365 mW ±2.13% Surface Mount SOD-123
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 11 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2.13%
Package / Case
Power - Max
365 mW
Supplier Device Package
SOD-123
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms