PESD18VF1BALS-QYL
DigiKey Part Number
1727-PESD18VF1BALS-QYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PESD18VF1BALS-QYLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PESD18VF1BALS-QYLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD18VF1BALS-QYL
Description
TVS DIODE 18VWM 21VC DFN1006BD2
Customer Reference
Detailed Description
21V (Typ) Clamp 16A Ipp Tvs Diode Surface Mount DFN1006BD-2
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
0.38pF @ 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
19V
Package / Case
SOD-882
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21V (Typ)