PSMN2R2-40BS,118 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 783
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 4 978
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 1 611
In Stock: 665
IXYS
IXYS
In Stock: 300
Renesas Electronics Corporation
STMicroelectronics
N-Channel 40 V 100A (Tc) 306W (Tc) Surface Mount D2PAK
PSMN2R2-40BS,118
DigiKey Part Number
1727-7118-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN2R2-40BS,118
Description
MOSFET N-CH 40V 100A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
130 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8423 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
306W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
D2PAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.2mOhm @ 25A, 10V