GYC1V101MCQ1GS
DigiKey Part Number
493-GYC1V101TR-ND - Tape & Reel (TR)
493-GYC1V101CT-ND - Cut Tape (CT)
493-GYC1V101DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GYC1V101MCQ1GS
Description
CAP ALUMHYB 100UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 27mOhm 4000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Ripple Current @ Low Frequency
435 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.9 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C