PCH1J470MCL1GS
DigiKey Part Number
PCH1J470MCL1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-PCH1J470MCL1GSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCH1J470MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 63V SMD
Detailed Description
47 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 35mOhm 4000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ Low Frequency
75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.5 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.319" (8.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C