PCH1V680MCL1GS
DigiKey Part Number
PCH1V680MCL1GS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCH1V680MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 35V SMD
Detailed Description
68 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 44mOhm 4000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Ripple Current @ Low Frequency
40 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
800 mA @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.291" (7.40mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
44mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C