PCX1C470MCL1GS
DigiKey Part Number
493-4674-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-4674-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4674-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCX1C470MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 55mOhm 1500 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCX1C470MCL1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 125°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm