UPM1H101MPD6
DigiKey Part Number
UPM1H101MPD6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1H101MPD6
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPM1H101MPD6 Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
385 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
580 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
160 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C