UPM1V561MHD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 21
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 631
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Parametric Equivalent
In Stock: 1 293
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Upgrade
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 448
Chemi-Con
In Stock: 970
In Stock: 96
560 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPM1V561MHD
DigiKey Part Number
493-15793-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1V561MHD
Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM1V561MHD Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.17 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.43 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
41 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C