UPS2C471MRD
DigiKey Part Number
493-5661-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS2C471MRD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPS2C471MRD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.38 A @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C