UVK2A220MED1TD
DigiKey Part Number
493-12604-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12604-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK2A220MED1TD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UVK2A220MED1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
130 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
260 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C