UVR2C220MPD
DigiKey Part Number
493-1162-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR2C220MPD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UVR2C220MPD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
155 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
248 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C