CL-SB-12B-02T | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CL-SB-12B-02T |
Description | SWITCH SLIDE SPDT 200MA 12V |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Slide Switch SPDT Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CL-SB-12B-02T Models |
Category | Actuator Length 2.00mm |
Manufacturer Nidec Components | Contact Material Copper |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type Surface Mount |
Part Status Active | Termination Style Gull Wing |
Circuit SPDT | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Contact Timing Non-Shorting (BBM) | Actuator Material Polyamide (PA), Nylon |
Switch Function On-On | Switch Travel 2.00mm |
Current Rating (Amps) 200mA (DC) | Electrical Life 10,000 Cycles |
Voltage Rating - DC 12 V | Operating Force 153gf |