03510SS-12N-AA-00
DigiKey Part Number
12-03510SS-12N-AA-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
03510SS-12N-AA-00
Description
FAN AXIAL 35X10MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 35mm L x 35mm H Sleeve 5.7 CFM (0.160m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
27.0dB
Series
Power (Watts)
840 mW
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 35mm L x 35mm H
Current Rating (Amps)
0.070A
Width
10.00mm
Voltage Range
6 ~ 13.2VDC
Air Flow
5.7 CFM (0.160m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.230 in H2O (57.3 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Sleeve
Lifetime @ Temp.
30000 Hrs @ 40°C