172-E37-202-021
DigiKey Part Number
3137FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E37-202-021
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Flange Feature
Cable Side (4-40)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C